wtorek, 6 września 2011

Historia cz.3

Długo nie publikowałem żadnych nowych wiadomości na blogu ale czas zakończyć okres wakacyjnego lenistwa i dodać jakieś ciekawe informacje.

Pabianice tak jak pobliska Łódź były miastem wielokulturowym. Nie sposób mówić o historii Pabianic bez omówienia kolejno nacji zamieszkujących miasto.

Ludność pochodzenia niemieckiego to w przeważającej liczbie osadnicy, którzy przybyli do Pabianic aby rozwijać przemysł włókienniczy. Byli to tkaczek, farbiarze i prządkowie. Najwyższy odsetek ludności wyznania protestanckiego został zanotowany w 1848 roku i wynosił 34%. Można się także było spotkać ze zjawiskiem szybkiej polonizacji przybyszów z Niemiec - tak jak to miało miejsce z rodziną Maksymiliana Kolbego. Z Niemiec pochodziły rodziny właścicieli wielkich pabianickich zakładów przemysłowych - Krusche i Kindlerów.

Żydzi zajmowali się w Pabianicach głównie handlem i finansami. Kilka rodzin dołączyło jednak do grona niemieckich przemysłowców. W 1939 roku Żydzi stanowili 18% mieszkańców Pabianic. W roku 1847 wybudowano bożnicę, która jednak uległa destrukcji podczas drugiej wojny światowej.

Niezależnie od narodowości z pewnością wszyscy mieszkańcy Pabianic byliby zainteresowani niewątpliwą okazją jaką są korepetycje angielski pabianice

Druga wojna światowa rozpoczęła się dla miasta Pabianice 3 września 1939 roku, kiedy to na miasto spadły pierwsze niemieckie bomby. Pabianic broniły 72 pułk piechoty "Wilków" i 15 pułk piechoty. Destrukcyjną działalność prowadziła ludność pochodzenia niemieckiego. Wojska niemieckie wkroczyły do Pabianic 8 września.

Okupacja Pabianic wiązała się z praktycznie całkowitym zabiciem wszystkich mieszkańców pochodzenia żydowskiego, którzy zostali wywiezieni do getta łódzkiego lub umierali w obozach pracy.

Wyzwolenie Pabianic nastąpiło 20 stycznia 1945 r. kiedy to do miasta wkroczyły wojska radzieckie.